Méhesgazda

Akácméz: világos színű, nehezen kristályosodó méz. Fájának virágzása május hónapban. Színe áttetszőtől az enyhén sárgáig terjed. Magas gyümölcscukor tartalom mellett alacsony virágportartalommal rendelkezik, nehezen kristályosodik. Emésztést segítő és nyugtató hatású méz. Igazi hungarikum!


Napraforgóméz: nagy mennyiségben gyűjthető. A napraforgóméz aranysárga színű, jellegzetes ízű, kellemes illatú méz, mely rövid időn belül kristályosodik.

Hársméz: sárgásbarna színű, jellegzetes aromájú - kiváló mézfajta. Remek gyógymézként tartjuk számon, megfázásra, felső légúti bántalmak esetén ajánljuk.

Fenyőméz: fertőtlenítő, vizelethajtó, csonterősítő hatású, vérszegénység esetén kiváló.

Kakukkfűméz: sötétbarna, nehéz, fűszeres illatú méz, amely emésztést elősegítő, puffadást megszüntető, gyomor- és bélfertőtlenítő hatású.

Repceméz: gyomorsavtúltengés kiváló ellenszere.

Levendulaméz: nyitott sebek kezelésére kiválóan alkalmas, de ajánlják álmatlanság, vesepanaszok és bélférgesség ellen is.

Selyemfűméz: lassan kristályosodó méz. Rendkívül illatos, fűszeresen zamatos. Gyógyászati jelentősége: gyulladáscsökkentő, vérnyomásszabályzó hatású.                                                                

Zsályaméz: az ínyenc fogyasztók méze. Meghűléses megbetegedésre, torokfájásra és köhögésre a legjobb.

Rozmaringméz: kifinomult növényi ízvilágával elbűvöli fogyasztóit. Serkenti a keringést, erősít, vegetatív kimerültség ellen hatékony, jó epebántalmakra, májpanaszokra, általános emésztés-javító hatású. Májzsugorodás és sárgaság esetén, illetve méregtelenítéskor is kiváló hatású, a diéta jelentős részét képezheti. Aktiválja a sejtek védelmi rendszerét a szabadgyökök ellen. Hatékony hólyaggyulladás, felfázás, fizikai kimerültségnél is.

Narancsméz: a mediterrán területek jellegzetes méze. Világosbarna színű, jellegzetes enyhe illatú és ízű mézféleség. Előszeretettel csemegemézként fogyasztják kedvelői.

Korianderméz: felfúvódást szüntető, szélhajtó, emésztést javító hatású, vértisztító gyógyméz. Íze fügére emlékeztető ínyencség.

Eukaliptuszméz: Világos színű, enyhe illatú mézfajta. Európában a mediterrán területeken termelik. Fő felhasználási területe a légzőszervi problémák kezelése, de gyomor- és bélműködés szabályozására is használható.

Pitypangméz: A pitypang gyógyhatásairól néhány szóban. Gyomor- és bélbetegségek esetén étvágyjavító és emésztést elősegítő, emellett gyulladáscsökkentő is. Emésztési zavarok miatt kialakult ekcémák és sömörök ellen is hatásos. Magas kálium- és savanyú triterpénszaponin-tartalma miatt pedig jó vizelethajtó.Több vértisztító, étvágyjavító és vizelethajtó teakeverék állandó komponense, emellett máj- és epebetegségeknél is használják. Aki azonban az életet édesen kedveli - a keserű virág bánatos rágcsálása helyett... - próbálja ki bátran a mézét, mely a növény minden jótékony hatását magában hordozza. Íze selymes, igazi élmény a fogyasztónak!


Málnaméz: Az erdélyi havasok illatos, zamatos, kristályosodásra hajlamos méze (maci nélkül...). Íze hasonlít az akácéhoz, családunk körében népszerűségi listavezető! C, B1 és B2 vitamint, A provitamint is tartalmaz. Jótékony gyulladáscsökkentő hatása mellett a vírusokkal és baktériumokkal szemben már kevésbé irgalmas. Segít karbantartani a vércukorszintet, csökkenti a magas vérnyomást.!


Aranyvesszőméz: Lápos, vizes területeket kedvelő, augusztusban virágzó növény. Méze görcsoldó hatású, a veseműködést segíti folyamatos fogyasztása esetén. Színe aranysárga, sűrűn folyó, kimondottan kellemes ízű csemege.


Manukaméz: A Manuka az őslakos maorik nyelvén az új-zélandi teafa neve. Ez az örökzöld fa Új-Zélandon és dél-kelet Ausztráliában őshonos. Majd minden részét természetes gyógyszerként használják: a kakariki papagájok a leveleivel és kérgével tisztítják meg tollazatukat a parazitáktól. Leveléből kellemes tea készíthető: Cook kapitány matrózait is ezzel gyógyították. Különösen erős baktériumölő hatású. Már 5%-os töménységben is elpusztítja a legellenállóbb, az antibiotikumokra rezisztens baktériumokat is. A manuka méz hatóanyagai tulajdonképpen a baktériumok génállományára hatnak. Emiatt nem képesek a baktériumok a manuka fa méze ellen hatásosan védekezni, és nem is válhatnak rezisztenssé, ellenállóvá vele szemben. Az aktív manuka méz az első olyan méz, amelyet az orvostudomány hivatalosan is elismer a sebgyógyításban. Fehér vagy rózsaszínű virágjainak nektárjából készítik a Waikato méhek a sötét színű, jellegzetes aromájú, különleges gyógyhatású manuka mézet.

 

Hagyományos alkalmazási területei:
   - Emésztési zavar, gyomorfekély, gyomor- és bélhurut;
   - Sérülések, gyulladások;
   - Sebek, égés, bőrproblémák, bőrfekélyek;
   - Gombás betegségek kezelése;
   - Immunrendszer erősítése;
   - Általános közérzet javítása;
   - Gyulladások csökkentése;
   - Bakteriális fertőzések megelőzése;
   - Diabéteszes fekély kezelése mézes pakolással;
   - A szervezet téli védelme;
   - Fogszuvasodás megelőzése.

 

A mézre jellemző hidrogén-peroxid mellett, a manuka méz mérhető mennyiségben étkezési metilglioxált (MGO) is tartalmaz. A természetes MGO jelenléte alkalmazási lehetőséget jelenthet a daganatos betegségek megelőzésére és kiegészítő kezelésére. A vizsgálatok eredményeire azonban még jó néhány évet várni kell, mivel valamennyi hatóanyaga ma még teljességében nem ismert. Különleges gyógyhatása arra utal, hogy a még nem azonosított összetevők teljesen egyedülálló tulajdonságúak. Ezt a még ismeretlen anyagot Dr. Molan egyedülálló manuka tényezőnek (UMF) nevezte. A termelők által készített mézen megtalálható az UMF garanciajelzés.



*


Nagy családomMézeinket ízléses, szép üvegekbe szereljük ki, igény esetén egyedi üvegeket is beszerzünk nagyobb megrendelés esetén. Karácsonyra, nagyobb ünnepekre, vállalatok dolgozóinak ajándékozására ideális választás lehet.

A Méhesgazda ajánlja a Delphis Glass Kft-t, látogassa meg honlapját.

 
 
Friss írások


A folyamatosan bővülő mézes receptjeink közül most a mézes süteményről írunk.
» Bővebben «

Az ismeretterjesztés rovatunk elején elsőként fogadja szeretettel Hamvas Béla elmélkedésre szánt gondolatait.
» Bővebben «